VÝBĚR OBUVI

Jakou velikost obuvi potřebujeme?

Nohy by se měli měřit vestoje – a to obě. Může se totiž stát, že je jedno chodidlo delší než druhé. Velikost obuvi se pak volí podle větší nohy. Při měření by měl mít člověk na sobě typ ponožek, které bude v nové obuvi nejčastěji nosit. Délka nohy se měří od paty po konec nejdelšího prstu. Podle toho se pak určuje číslo velikosti obuvi. Obuv uzavřených střihů musí mít před prsty asi centimetrový prostor, tzv. nadměrek, který slouží jako rezerva pro volný pohyb při jejich prodloužení za chůze. ( stímto prostorem se již ve střihu počítá)

Na jaký účel obuv potřebuji ?

Pro každý účel je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje použitý materiál, konstrukce, provedení a způsob údržby obuvi. Velice tedy záleží, aby požadovaná účelovost korespondovala s vlastnostmi obuvi. Výběr obuvi konzultujte s personálem prodejny nebo eshopu, který odbornou radou může přispět k Vaší spokojenosti


Zimní obuv - je obuv určená k nošeni v exteriérech v zimním období. Vyznačuje se vyšší úrovní tepelné izolačních vlastností, často teplou vlasovou podšívkou a mohutnější podešví, zpravidla s protiskluzným dezénem. Zimní flexiblova obuv je určena do suchého prostředí (nepoužívejte ji ve vlhkém ani mokrém prostředí).

Společenská obuv - je obuv pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Jedná se většinou o celousňovou obuv klasických střihů (polobotkovou nebo lodičkovou) s usňovou podešví. Tato obuv je velmi citlivá na vlhkost a nerovný povrch, a proto ji nedoporučujeme používat v exteriérech.

Módní obuv - je obuv určená pro krátkodobé nošení. Svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, navržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách a prvořadá je u ní módnost, nikoliv životnost. Zpravidla se vyznačuje aktuálními módními prvky, které také určují její přibližnou životnost. Tato obuv není určena pro každodenní, časté používání. Pokud se rozhodnete používat tuto obuv pravidelně, je nutno věnovat maximální pozornost stavu spodkových dílců a celkovému ošetřování a údržbě.

Vysoce módní obuv - je obuv určená pro krátkodobé a občasné nošení v nenáročných podmínkách. Materiály a typ konstrukce jsou vybírány s vysokým důrazem na poslední módní trendy, vše je podřízeno vzhledu a estetické hodnotě např. extrémně prodloužené špičky, podsazené podešve, vrchový materiál protažený až do spodkové části). Použití nestandardních materiálů a konstrukci způsobuje rychlé opotřebení takové obuvi. Životnost obuvi je omezená, může být i výrazně kratší než poskytovaná záruční doba. Tato obuv je určena především do suchého prostředí a je nutno předcházet jejímu ušpinění a jiným negativním vlivům. Na konstrukci a materiály jsou kladeny minimální technické požadavky. Tato obuv není v žádném případě určená pro každodenní, časté používání.

Rekreační obuv - je obuv k nošení ve volném čase při různých rekreačně-vycházkových příležitostech. Její konstrukce je přizpůsobena k použití v exteriéru, i v mírném, upraveném přírodním terénu. Tato obuv není určená k provozování sportovních aktivit.

Domácí obuv - lehká, textilní obuv jednoduché konstrukce určená k nošení v místnostech. Domácí obuv s textilním spodkem (podešví) je především určena k udržení nohy v teple - není určená k běžnému nošení. Při běžném nošení může dojít k poškození spodku této obuvi.

Dětská obuv - je obuv, na kterou jsou kladeny zvláštní nároky. Tyto nároky jsou charakterizovány potřebami dětské nohy, která se vyvíjí a roste:

vyberte obuv, která dobře padne do délky i do šířky, nezapomeňte na nadměrek 10-15 mm, dětská obuv by měla mít prostornou, kulatou špičku a dostatečně tuhý opatek, upřednostňujte kotníčkový střih šněrovací nebo s páskem na suchý zip, dětská noha roste velice rychle, kontrolujte proto pravidelně velikost nohy a nošené obuvi, nezapomeňte, že dětská noha se vyvíjí, její kosti jsou měkké a případné nedodržení základních zásad může mít za následek poškození nohy dítěte mnohdy na celý život, vzhledem ke způsobu užívání dětské obuvi (charakter dětské chůze), je tato obuv ve větší míře vystavena mechanickému poškození - okopání, odření.